Paragrafen

Grondbeleid

Ecowieck
Projectbeschrijving
Aan de hand van een aantal ecologische principes hebben twee CPO-initiatieven in totaal 73 woningen gebouwd in het plangebied Ecowieck. Zij richten zich op biodiversiteit, groen/klimaat, materiaalgebruik, sociale cohesie, energie en vitaliteit.

Voortgang
De woningen zijn gerealiseerd en bewoond. In 2025 hebben we het woonrijp maken en de groenaanleg afgerond. Ook de hoofdinfrastructuur (de Hekkeslag) is omgezet van asfalt naar gebakken materiaal.

Wijzigingen
Uitvoering gegeven aan de openbare ruimte, paden en groen.

Resultaten
In 2026 verwachten we nog één laatste factuur naar aanleiding van het opleveren van het definitieve rapport van de archeologische opgravingen. In 2022 zijn deze archeologische werkzaamheden meervoudig onderhands aanbesteed. Na het ontvangst van deze laatste factuur in 2026 kan de grex Ecowieck bij de jaarstukken 2026 worden afgesloten.
Het resultaat van de grondexploitatie bedraagt € 802.431 positief op Netto Contante Waarde per 1-1-2026. In 2022 t/m 2024 zijn er reeds tussentijdse winstnemingen genomen omdat toen alle opbrengsten gerealiseerd waren. Hiervoor werd de methode van Percentage of Completion (POC) toegepast. In 2022 is een winst genomen van € 98.000, in 2023 € 226.000 en in 2024 € 386.000. De winstneming in 2025 is € 102.000. In programma 9, product grondexploitaties, is dit zichtbaar.

MANAGEMENT RAPPORTAGE GRONDEXPLOITATIE

Projectgegevens

Project

Ecowieck (KH-3)

Variant

JR2025

Status

Definitief

Berekeningsdatum

16-3-2026

INVESTERINGEN

Totaal

Gerealiseerd

Prognose

6.2.3.a-b

Inbrengwaarde grond & opstal

418.366

418.366

-

6.2.3.c-d

Inbrengwaarde sloop grond & opstal

-

-

-

6.2.4.a

Onderzoeken

-

-

-

6.2.4.b

Saneren & grondwerken

-

-

-

6.2.4.c(1)

Voorzieningen bouwrijp

642.694

642.694

-

6.2.4.c(2)

Voorzieningen woonrijp

437.416

437.416

-

6.2.4.g-j

Plankosten (POK & VTU)

1.351.700

1.323.453

28.247

6.2.4.k

Tijdelijk beheer

-

-

-

6.2.4.l

Planschade

-

-

-

6.2.4.m

Niet compensabele BTW

-

-

-

6.2.4.d-f

Overige maatregelen

-

-

-

6.2.11.i

Bijdrage bovenwijks

449.026

449.026

-

nvt 1

Overige kosten administratief

-

-

-

nvt 2

Overige kosten planinhoudelijk

-

-

-

Totaal

3.299.202

3.270.955

28.247

OPBRENGSTEN

Totaal

Gerealiseerd

Prognose

6.2.7(1)

CPO 1

1.500.650

1.500.650

-

6.2.7(2)

CPO 2

2.860.250

2.860.250

-

6.2.7(3)

Herfkens

217.455

217.455

-

6.2.7(4)

Extra gronden Ecowieck Noord

-

-

-

6.2.7(5)

Kantoren

-

-

-

6.2.7(6)

Detailhandel

-

-

-

6.2.7(7)

Maatschappelijk

-

-

-

6.2.7(8)

Tijdelijke exploitatie

-

-

-

6.2.7(9)

Subsidie

-

-

-

6.2.7(10)

Overige bijdragen

6.262

6.262

-

nvt 3

Overige opbrengsten administratief

-

-

-

nvt 4

Overige opbrengsten planinhoudelijk

-

-

-

Totaal

4.584.617

4.584.617

-

Kasstroom

Saldo nominaal

1.285.415

1.313.662

28.247-

Index investeringen

-

-

-

Index opbrengsten

-

-

-

Totale kasstroom geindexeerd

1.285.415

1.313.662

28.247-

Rente en saldoverloop

Rente

-466.936

466.936-

-

Saldo Boekwaarde

per

1-1-2026

846.726

positief

Saldo Eindwaarde

per

31-12-2026

818.479

positief

Saldo Netto Cont. waarde

per

1-1-2026

802.431

positief

Hoge Woerd
Projectbeschrijving
Het woningbouwproject Hoge Woerd omvat maximaal 150 woningen, waarvan 41 sociale huurwoningen, 2 goedkope woningen, 22 betaalbare koopwoningen en 75 vrije sectorwoningen. Rondom de uit te geven woonkavels wordt het gebied ingericht met groen, water en infrastructuur.

Voortgang
Het bestemmingsplan is onherroepelijk en de aanbestedingsprocedure voor een ontwikkelende partij is in december van 2024 afgerond. In 2025 zijn de bouwplannen verder uitgewerkt en de benodigde omgevingsvergunningen aangevraagd. We verwachten dat in het derde kwartaal van 2026 te starten met het bouwrijp maken van het plangebied. De verkoop van de eerste woningen vindt plaats in het tweede kwartaal. De oplevering van het totale plangebied staat nu gepland voor 2029.

Wijzigingen
Ondertekening van de koop- en ontwikkelovereenkomst met de ontwikkelaar. Aanvraag benodigde omgevingsvergunningen.

Resultaten
Het resultaat van de grondexploitatie Hoge Woerd bedraagt € 307.394 positief op netto contante waarde per 1-1-2026.
In de jaarrekening 2024 was de verwachting op een positief resultaat van € 63.000 op netto contante waarde. De positieve bijstelling van ongeveer € 245.000 ten opzichte van de jaarrekening 2024 heeft voornamelijk te maken met het aanpassen van de parameters zoals de rente en de opbrengstenstijging.  

MANAGEMENT RAPPORTAGE GRONDEXPLOITATIE

Projectgegevens

Project

Hoge Woerd

Variant

JR 2025

Status

Definitief

Berekeningsdatum

16-3-2026

INVESTERINGEN

Totaal

Gerealiseerd

Prognose

6.2.3.a-b

Inbrengwaarde grond & opstal

2.351.934

2.351.934

-

6.2.3.c-d

Inbrengwaarde sloop grond & opstal

-

-

-

6.2.4.a

Onderzoeken

49.986

-

49.986

6.2.4.b

Saneren & grondwerken

677.022

471.755

205.267

6.2.4.c(1)

Voorzieningen bouwrijp

216.202

32.714

183.488

6.2.4.c(2)

Voorzieningen woonrijp

155.956

-

155.956

6.2.4.g-j

Plankosten (POK & VTU)

1.828.997

1.272.291

556.707

6.2.4.k

Tijdelijk beheer

52.616

28.558

24.057

6.2.4.l

Planschade

-

-

-

6.2.4.m

Niet compensabele BTW

-

-

-

6.2.4.d-f

Overige maatregelen

-

-

-

6.2.11.i

Bijdrage bovenwijks

-

-

-

nvt 1

Overige kosten administratief

-

-

-

nvt 2

Overige kosten planinhoudelijk

-

-

-

Totaal

5.332.713

4.157.252

1.175.461

OPBRENGSTEN

gem. index

Totaal

Gerealiseerd

Prognose

6.2.7(1)

Wonen I

-

-

-

6.2.7(2)

Wonen II

-

-

-

6.2.7(3)

Wonen III

-

-

-

6.2.7(4)

Grondbod Hoge Woerd

6.902.265

261.015

6.641.250

6.2.7(5)

Kantoren

-

-

-

6.2.7(6)

Detailhandel

-

-

-

6.2.7(7)

Maatschappelijk

-

-

-

6.2.7(8)

Tijdelijke exploitatie

-

-

-

6.2.7(9)

Subsidie

8.334

8.334

-

6.2.7(10)

Overige bijdragen

62.233

62.233

-

nvt 3

Overige opbrengsten administratief

-

-

-

nvt 4

Overige opbrengsten planinhoudelijk

-

-

-

Totaal

6.972.832

331.582

6.641.250

Kasstroom

Saldo nominaal

1.640.119

3.825.670-

5.465.789

Index investeringen

66.339

-

66.339

Index opbrengsten

128.427

-

128.427

Totale kasstroom geindexeerd

1.702.207

3.825.670-

5.527.877

Rente en saldoverloop

Rente

-1.369.474

1.369.474-

-

Saldo Boekwaarde

per

1-1-2026

-5.195.144

negatief

Saldo Eindwaarde

per

31-12-2029

332.733

positief

Saldo Netto Cont. waarde

per

1-1-2026

307.394

positief

Den Elt
Projectbeschrijving
De oorspronkelijke plannen beoogden, naast de realisatie van de MFA, de bouw van woningen. De ontwikkeling omvatte 45 woningen. In de vrije sector zijn er projectmatig 22 woningen gebouwd. Dit zijn vrijstaande woningen en twee onder één kap woningen. Er zijn drie kavels verkocht aan de Hoogstraat waarop 3 woningen in de vrije sector gebouwd zijn. In het middensegment zijn er 20 rijwoningen in de midden huur gebouwd.

Voortgang
Alle woningen inclusief het openbaar gebied binnen het projectgebied Den Elt zijn opgeleverd. Ook is in 2025 de herinrichting van de hoofdinfrastructuur Den Elt vanaf de Hoogstraat tot aan de Vordingstraat is afgerond.

Wijzigingen
Werkzaamheden infrastructuur uitgevoerd.

Resultaten
De grex Den Elt is bij de jaarstukken 2025 afgesloten. Dit geeft onderstaand financieel beeld. Het resultaat van de grondexploitatie Den Elt bedraag € 675.019 negatief. In het verleden is een verliesvoorziening getroffen van € 691.756 voor het verwachte negatieve resultaat. Deze voorziening valt nu bij het afsluiten van de Grex vrij. Voor 2025 is hierdoor een winst of liever gezegd minder verlies dan verwacht gerealiseerd van € 16.737. (Verschil tussen € 691.756 en € 675.019).  Dit bedrag gaat naar de exploitatie. In programma 9, product bouwgrondexploitaties is dit zichtbaar.

MANAGEMENT RAPPORTAGE GRONDEXPLOITATIE

Projectgegevens

Project

Den Elt

Variant

JR 2025

Status

Definitief

Berekeningsdatum

19-3-2026

INVESTERINGEN

Totaal

Gerealiseerd

Prognose

6.2.3.a-b

Inbrengwaarde grond & opstal

1.006.989

1.006.989

-

6.2.3.c-d

Inbrengwaarde sloop grond & opstal

124.883

124.883

-

6.2.4.a

Onderzoeken

-

-

-

6.2.4.b

Saneren & grondwerken

161.664

161.664

-

6.2.4.c(1)

Voorzieningen bouwrijp

898.242

898.242

-

6.2.4.c(2)

Voorzieningen woonrijp

816.287

816.287

-

6.2.4.g-j

Plankosten (POK & VTU)

837.711

837.711

-

6.2.4.k

Tijdelijk beheer

-

-

-

6.2.4.l

Planschade

-

-

-

6.2.4.m

Niet compensabele BTW

-

-

-

6.2.4.d-f

Overige maatregelen

-

-

-

6.2.11.i

Bijdrage bovenwijks

327.000

327.000

-

nvt 1

Overige kosten administratief

-

-

-

nvt 2

Overige kosten planinhoudelijk

-

-

-

Totaal

4.172.776

4.172.776

-

OPBRENGSTEN

Totaal

Gerealiseerd

Prognose

6.2.7(1)

Cluster A - Wonen (fase 2)

428.311

428.311

-

6.2.7(2)

Cluster B - Wonen (fase 2)

666.382

666.382

-

6.2.7(3)

Cluster D - Wonen (fase 2)

595.430

595.430

-

6.2.7(4)

Cluster E - Wonen (fase 2)

551.940

551.940

-

6.2.7(5)

Cluster F - Wonen (fase 1)

564.212

564.212

-

6.2.7(6)

Cluster H - Wonen (fase 1 & 2)

701.900

701.900

-

6.2.7(7)

Cluster C- MFA

350.000

350.000

-

6.2.7(8)

Tijdelijke exploitatie

-

-

-

6.2.7(9)

Subsidie

50.112

50.112

-

6.2.7(10)

Overige bijdragen

325.000

325.000

-

nvt 3

Overige opbrengsten administratief

-

-

-

nvt 4

Overige opbrengsten planinhoudelijk

-

-

-

Totaal

4.233.287

4.233.287

-

Kasstroom

Saldo nominaal

60.511

60.511

-

Index investeringen

-

-

-

Index opbrengsten

-

-

-

Totale kasstroom geindexeerd

60.511

60.511

-

Rente en saldoverloop

Rente

-735.530

735.530-

-

Saldo Boekwaarde

per

1-jan-26

-675.019

negatief

Saldo Eindwaarde

per

31-dec-25

-675.019

negatief

Saldo Netto Cont. waarde

per

1-jan-26

-661.784

negatief

Asdonck
Projectbeschrijving
Het plan Asdonck beoogt de bouw van 3 appartementsgebouwen. Het eerder plan om 64 appartementen en een evenemententerrein is vernietigd door de Raad van State. We maken een nieuw plan die aansluit op de Woondeal 2.0.

Voortgang
In 2025 is gewerkt aan een nieuw plan, het nieuwe plan Asdonck beoogt de bouw van 3 appartementsgebouwen voorzien van 100 appartementen met parkeervoorzieningen op zowel het maaiveld als een halfverdiepte parkeergarage.

Op dit moment is de Asdonck nog steeds ingericht als tijdelijke opvanglocatie voor een periode van 5 jaar (2027).

Wijzigingen
In 2025 is gewerkt aan nieuwe randvoorwaarden voor de ontwikkeling Asdonck nadat het oude plan was vernietigd door de Raad van State. Op 17 juni 2025 is de raad geïnformeerd over het proces, de wijziging van randvoorwaarden en het concept stedenbouwkundigplan en beeldkwaliteitsplan. Na vaststelling van het concept stedenbouwkundig plan door het college is het plan vrijgegeven voor participatie. Het ontwerp Omgevingsplan is vervolgens door het college op 25 november 2025 vrijgegeven voor zienswijzen. De insteek was om de gewijzigde randvoorwaarden, de nieuwe grondexploitatie in combinatie met het omgevingsplan gelijktijdig aan te bieden ter vaststelling aan de raad. Vanwege de zienswijzen op het ontwerp is dit tot nog niet gebeurd. Het plan zal in 2026 ter vaststelling aan de gemeenteraad worden aangeboden.

Resultaten
Het resultaat van de grondexploitatie Asdonck bedraagt 846.313 positief op netto contante waarde per 1-1-2026. De positieve bijstelling van ongeveer € 725.000 ten opzichte van de netto contante waarde per 1-1-2025 (jaarrekening 2024) heeft met name te maken met de planwijziging. Het nieuwe plan omvat 36 appartement meer in vergelijking met het oude plan.  

MANAGEMENT RAPPORTAGE GRONDEXPLOITATIE

Projectgegevens

Project

Asdonck

Variant

Jr 2025

Status

Definitief

Berekeningsdatum

16-3-2026

INVESTERINGEN

Totaal

Gerealiseerd

Prognose

6.2.3.a-b

Inbrengwaarde grond & opstal

297.651

153.750

143.901

6.2.3.c-d

Inbrengwaarde sloop grond & opstal

-

-

-

6.2.4.a

Onderzoeken

124.378

44.497

79.881

6.2.4.b

Saneren & grondwerken

16.937

4.284

12.653

6.2.4.c(1)

Voorzieningen bouwrijp

381.822

-

381.822

6.2.4.c(2)

Voorzieningen woonrijp

926.804

-

926.804

6.2.4.g-j

Plankosten (POK & VTU)

1.355.500

394.067

961.432

6.2.4.k

Tijdelijk beheer

-

-

-

6.2.4.l

Planschade

100.000

-

100.000

6.2.4.m

Niet compensabele BTW

-

-

-

6.2.4.d-f

Overige maatregelen

-

-

-

6.2.11.i

Bijdrage bovenwijks

-

-

-

nvt 1

Overige kosten administratief

-

-

-

nvt 2

Overige kosten planinhoudelijk

-

-

-

Totaal

3.203.091

596.598

2.606.493

OPBRENGSTEN

Totaal

Gerealiseerd

Prognose

6.2.7(1)

Wonen I

621.000

-

621.000

6.2.7(2)

Wonen II

2.182.500

-

2.182.500

6.2.7(3)

Wonen III

1.472.460

-

1.472.460

6.2.7(4)

Bedrijven

-

-

-

6.2.7(5)

Kantoren

-

-

-

6.2.7(6)

Detailhandel

-

-

-

6.2.7(7)

Maatschappelijk

-

-

-

6.2.7(8)

Tijdelijke exploitatie

-

-

-

6.2.7(9)

Subsidie

-

-

-

6.2.7(10)

Overige bijdragen

-

-

-

nvt 3

Overige opbrengsten administratief

-

-

-

nvt 4

Overige opbrengsten planinhoudelijk

-

-

-

Totaal

4.275.960

-

4.275.960

Kasstroom

Saldo nominaal

1.072.869

596.598-

1.669.467

Index investeringen

351.568

-

351.568

Index opbrengsten

439.504

-

439.504

Totale kasstroom geindexeerd

1.160.805

596.598-

1.757.403

Rente en saldoverloop

Rente

-188.658

48.858-

139.800-

Saldo Boekwaarde

per

1-jan-26

-645.456

negatief

Saldo Eindwaarde

per

31-dec-32

972.147

positief

Saldo Netto Cont. waarde

per

1-jan-26

846.313

positief

Zandwinning Beuningse Plas
Projectbeschrijving
In het gebied ten zuidoosten van Beuningen winnen we zand. Hierdoor ontstaat in de toekomst een recreatieve waterplas: de Beuningse Plas. Hoewel de zandwinning Beuningse Plas nog onderdeel uitmaakt van onze grondexploitatie is in het verleden besloten dat de kosten voor dit project drukken op de algemene dienst. De totale opzet van de waterplas is kleinschalig. De oost- en zuidoever zijn bestemd voor natuur. Voor de recreatieve functie komt een zandstrand aan de westoever en voor een deel aan de noordoever op het westelijke eiland. De Palinggracht en de Jonkerstraat zijn met elkaar verbonden door een fietspad aan de zuidkant van de plas. Dit fietspad loopt langs de geluidswal. Ook ligt er een wandelpad en een ruiterpad en er komen uitkijkpunten. De plas zelf krijgt een oppervlakte van ongeveer 72 ha.  

Voortgang
De komende jaren wordt deze plas gegraven en de omgeving ingericht. Naar verwachting ronden we het totale project af in 2035. De werkzaamheden verlopen volgens planning.

Wijzigingen
Als gevolg van een wijziging van wet en regelgeving op het gebied van PFAS heeft de aannemer meerkosten gemaakt waarvoor de gemeente aansprakelijk is. Hiervoor zijn afspraken gemaakt.

Voorziening
In 2025 is de voorziening Zandwinning Beuningse Plas gemuteerd door een wijziging van de overeenkomst door een wetswijziging PFAS. Tevens is de rente vanaf 2025 gewijzigd door een wetswijziging. De rentetoerekening moet voortaan plaatsvindt op basis van de reguliere omslagrente (de gemiddelde rentevoet van de gemeente).

Op basis van de voor de resterende jaren nog te maken kosten en de nog te realiseren opbrengsten is en nieuwe inschatting gemaakt van de noodzakelijke hoogte van de voorziening. Volgens de huidige inschatting zal de boekwaarde in 2028 verminderd zijn tot nihil en is er geen voorziening meer noodzakelijk.

Zandwinning Beuningse Plas

- = inkomsten

+ = uitgaven

BW 1-1

Rente

Uitgaven

Pacht

Inkomsten

Nog te betalen aan Boskalis VTW 37

Stelpost ntb fietstunnel

Openstaand vorderingen onderzoek transport

Bijdrage aan Voorziening

BW 31-12

Netto bijdrage Boskalis

2013-2015

-1.380.000

-1.380.000

2016

12.412.139

434.425

27.295

-104.619

-380.000

12.389.240

-380.000

2017

12.389.240

433.623

156.424

-22.088

364.000

-3.354.006

9.967.193

364.000

2018

9.967.193

348.852

-71.919

-380.000

305.160

10.169.286

-380.000

2019

10.169.286

355.925

-530.000


100.000


185.878

10.281.089

-530.000

2020

10.281.089

359.838

-640.000

1.000.000

400.000

11.400.927

360.000

2021

11.400.927

385.032

incl. correctie € 400.000

-1.130.000

84.667

10.740.626

-1.045.333

2022

10.740.626

258.516

WIJZ.RENTE 2,5%

-1.910.000

84.667

-400.000

1.091.035

9.864.843

-1.825.333

2023

9.864.843

246.621

-1.950.000

84.667

8.246.131

-1.865.333

2024

8.246.131

206.153

-1.990.000

84.667

6.546.951

-1.905.333

2025

6.546.951

0

42.862

-2.030.000

84.667

324.593

4.969.073

-1.945.333

2026

4.969.073

0

-1.490.000

84.667

3.563.739

-1.405.333

2027

3.563.739

0

-3.480.000

84.667

Omslag eind 27

168.406

-3.395.333

2028

168.406

5.052

-450.000

84.667

-191.875

-365.333

2029

-191.875

-5.756

84.667

-112.965

84.667

2030

-112.965

-3.389

84.667

-31.687

84.667

2031

-31.687

-951

84.667

52.029

84.667

2032

52.029

1.561

84.667

138.257

84.667

2033

138.257

4.148

84.667

227.071

84.667

2034

227.071

6.812

84.667

318.550

84.667

2035

318.550

9.556

84.667

412.773

84.667

2036

412.773

3.046.019

226.580

-198.626

-17.376.000

2.270.000

100.000

-15.106.000

Deze pagina is gebouwd op 07/06/2026 10:22:09 met de export van 07/06/2026 10:07:18